Často kladené dotazy

Nejčastější otázky našich zákazníků ohledně chytré fotovoltaiky najdete na této stránce. Pokud zde své odpovědi nenajdete, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám na vše odpovíme.

Co mám dělat v případě zájmu o vaši elektrárnu?

Spojte se s námi. Dohodneme si online nebo osobní schůzku, na které si všechno vysvětlíme. Zpracujeme vám nezávaznou nabídku, zajistíme vyřízení státní dotace, případně překlenovacího úvěru. Elektrárny instalujeme a spouštíme obvykle v řádu týdnů.

Jak výkonnou elektrárnu potřebuji?

Jednoduše řečeno, elektrárna by měla vyrobit dost elektřiny na zajištění provozu vašeho domu nebo podniku. Samozřejmě můžete vyrábět méně a pokrývat jen část spotřeby, nebo více a těžit z prodeje. Výkon elektrárny je určen počtem a výkonem fotovoltaických panelů. Skutečný výkon elektrárny výrazně závisí na orientaci a sklonu panelů, intenzitě slunečního svitu, teplotě vzduchu, délce dne a dalších technických detailech. Pro představu, roční spotřeba elektřiny malého pasivního domu vytápěného elektřinou se pohybuje kolem 7 MWh. Pokud 100 % vyrobené elektřiny použijete na provoz domu (cestou okamžité spotřeby nebo odběrů z baterií), potřebujete přibližně 15 fotovoltaických panelů. Určení optimálního výkonu pro vaši nemovitost je úlohou pro zkušeného specialistu. Rádi vám ji pomůžeme vyřešit.

Jaké rozměry má baterie a kam ji lze umístit? Hrozí požár a jak ho lze uhasit?

Naše baterie mají rozměr 68x48x18 cm a váží (podle kapacity) 60–100 kg. Dají se postavit nebo zavěsit a zaberou minimum místa.S provozem baterií není spojeno žádné bezprostřední nebezpečí. Přesto je umisťujeme v souladu s doporučenými bezpečnostními zásadami. Respektujeme vzdálenost od hořlavých materiálů, mezní provozní teploty apod. Baterie nelze instalovat na střechy, do špatně přístupných míst nebo tam, kde by mohly způsobit znečištění spodních vod. Vhodným místem jsou technické místnosti, suché sklepy, sklady, garáže apod. Obstojí i venku za předpokladu dokonalé ochrany před tekoucí a stříkající vodou. Samovolné vznícení baterie je extrémně nepravděpodobné. Pokud by k němu došlo, lze oheň uhasit pěnovým hasicím přístrojem. Používáme kvalitní lithium-železo-fosfátové baterie s vysokou stabilitou při teplotních výkyvech.

Potřebuje elektrárna přístup k internetu?

Ano, řídicí modul potřebuje trvalý přístup k předpovědi počasí a aktuálním cenám elektřiny. Připojení vyžaduje také vzdálený monitoring a komunikace s mobilní aplikací. Připojení realizujeme prostřednictvím místní wi-fi sítě ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz s dostatečně kvalitním signálem, případně pomocí LAN kabelu. Připojení provedeme my nebo váš poskytovatel internetového připojení.

Bude elektrárna fungovat i při výpadku internetového připojení?

Předpověď slunečního svitu je k dispozici s několikadenním předstihem, ceny elektřiny na denním trhu se pro aktuální datum uzavírají den předem. Jakmile systém data stáhne, několikahodinový výpadek připojení chod elektrárny neovlivní. Během výpadku nebude možná vzdálená správa systému z mobilní aplikace (přepínání pracovního módu) a vzdálený monitoring z naší strany. Hned jak internet naskočí, systém se k němu automaticky připojí. Ztrátu i obnovení spojení s měničem hlásí mobilní aplikace.

Co elektrárna dělá sama a na co musím dohlédnout?

Obsluha chytrých elektráren SOMI je mimořádně jednoduchá. Nebudete se muset nic učit ani nastavovat. Naopak, elektrárna se bude učit od vás a svou výrobní, nákupní i prodejní strategii přizpůsobovat vašemu chování. Ve vašich rukou bude volba módu, v němž má elektrárna pracovat: ziskovém, kdy maximum elektřiny výhodně prodá, ukládacím, kdy maximum elektřiny uloží do baterií, nebo automatickém, v němž vás i těchto minimálních starostí zbaví. Případné závady jsou automaticky detekovány a hlášeny do našeho monitorovacího centra. Jedinou starostí tak bude občasná kontrola čistoty fotovoltaických panelů.

Jak elektrárně řeknu, jestli má elektřina ukládat, nebo prodávat?

Pracovní mód elektrárny zvolíte snadno a rychle v mobilní aplikaci. Jde o jedno klepnutí na vybranou ikonu. Nechce-li se vám ani do tohoto “ovládání”, zvolte automatický pracovní mód. V něm si elektrárna zvolí sama, co je pro vás nejlepší. K rozhodování využije výsledků strojového učení vašich odběrových návyků, aktuálních meteorologických dat a spotových cen elektřiny.

Kdy a za jakou cenu bude elektrárna elektřinu prodávat a kupovat?

Chování elektrárny závisí na zvoleném pracovním módu. V ziskovém módu prodá maximum elektřiny v době, kdy její cena na burze vyšplhá nad stanovenou hodnotu. Tuto hodnotu určuje umělá inteligence tak, aby výhodný prodej teď neprodražil pořízení nezbytné energie vzápětí. V ukládacím módu bude elektřinu prodávat jen při úplném nabití baterií a nízkém odběru. Ceny elektřiny na denním trhu najdete na webu OTE.

Přes koho mohu nebo musím obchodovat na spotových trzích?

Volba obchodníka je na vás. Nemáte-li žádného v hledáčku, podělíme se o naše zkušenosti.

Musí se panely čistit?

Na panelech se usazuje prach, pyl a další nečistoty, čímž snižují jejich účinnost. Míra a rychlost znečišťování závisí na kvalitě ovzduší, sezóně, blízkosti stromů nebo třeba řepkového pole, sklonu panelů a dalších faktorech. Nejlepším čističem panelů je prudký a vytrvalý déšť, ani ten ale zcela neodstraní například lepkavý pyl. K dokonalému očištění povrchů použijte měkký kartáč nebo látku a běžný saponát. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky ani pomůcky, které by mohly panely poškrábat. Kontrolu doporučujeme 1–2x ročně v závislosti na místních podmínkách a získané zkušenosti.

Jaká je záruční doba, životnost a návratnost elektrárny?

Na veškeré součásti elektrárny poskytujeme záruku 10 let. Životnost fotovoltaických panelů se odhaduje na 25–30 let, bateriových úložišť na 10 let. Ostatní součásti FVE včetně měniče mají životnost prakticky neomezenou. Návratnost elektrárny je zcela závislá na tržních cenách elektřiny. V současných poměrech je výhled složitý, v podstatě ale příznivý. S vyššími cenami elektřiny se doba návratnosti zkracuje. Běžná domácí FVE s výkonem 5 kWp se při průměrné ceně elektřiny 5 Kč/kWh zaplatí za méně než 10 let. Návratnost elektrárny SOMI je dík inteligentnímu řízení nákupů a prodejů 7–8 let. To znamená, že cca tři čtvrtiny své životnosti produkuje elektrárna čistý zisk.

Získám na elektrárnu dotaci?

(Stav v listopadu 2022) Ano, na výstavbu fotovoltaické elektrárny SOMI můžete čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám až do výše 50 % pořizovací ceny, resp. do částky 200 tisíc korun včetně DPH. Částka 200 tisíc korun odpovídá FVE o XX panelech. Dotaci mohou získat majitelé, stavebníci, noví obyvatelé rodinných domů a nově také rekreačních objektů, mají-li přiděleno číslo evidenční a jsou-li nejméně po dva roky místem trvalého pobytu majitele. O kompletní vyřízení dotace se postaráme, stačí nám vaše plná moc. Na dotaci není právní nárok, nemáme ale případ, kdy by žadateli nebyla dotace přiznána. Prostředky dorazí na váš účet do 6–9 týdnů po dokončení stavby. Na období před vyplacením dotace vám můžeme zprostředkovat výhodný překlenovací úvěr.

Lze elektrárnu postupně rozšiřovat?

Ano, systém je modulární. Můžete přidávat fotovoltaické panely i zvyšovat kapacitu bateriového úložiště. Limitujícím faktorem je maximální vstupní výkon instalovaného měniče. I měniče lze ale seskupovat a jejich výkon zvyšovat. Prvotní menší investice do menší elektrárny se tak při budoucím rozšiřování určitě neztratí.

Mohu mít elektrárnu bez bateriového úložiště?

Revoluční vlastností našich elektráren je chytré řízení výroby, prodeje a nákupu, které přináší nejvyšší možnou úsporu, resp. zisk. Toho bez bateriového úložiště nelze dosáhnout. Zákazníky, kteří uvažují o fotovoltaické elektrárně s běžnou efektivitou, odkazujeme k našim konkurentům.

Co dělat v případě poruchy?

Provoz fotovoltaické elektrárny SOMI je trvale monitorován. Provozní data jsou 24/7 odesílána a vyhodnocována naším řídicí systémem. Zjistíme-li v chování elektrárny nějakou anomálii, vzdáleně zasáhneme dřív, než by se projevila skutečnou poruchou. To je důvod, proč naše fotovoltaické elektrárny patří k nejspolehlivějším na trhu. Dostupnost služeb je 99,8 %. Pokud by došlo k poruše, kterou nebylo možno predikovat, nebo k souběhu poruchy s výpadkem internetového připojení, můžete v pracovní dny 8-18h kontaktovat náš telefonický dispečink. Nahlášenou závadou se budeme okamžitě zabývat.

Je třeba elektrárnu pojistit? Jaký vliv má elektrárna na pojištění nemovitosti?

Elektrárnu doporučujeme pojistit stejně jako stavbu proti živlům a vandalismu, případně i v rámci odpovědnosti majitele nemovitosti za škody způsobené třetím osobám. Jde-li o elektrárnu na rodinném nebo bytovém domě, bude považována za majetek, kterým se zvyšuje hodnota hlavní nebo vedlejší stavby (podle umístění fotovoltaických panelů na střeše domu nebo třeba garáže). Ještě před dokončením instalace byste proto měli aktualizovat stávající smlouvu o pojištění nemovitosti, resp. pojištění odpovědnosti tak, aby nedošlo k podpojištění. Jde-li o podnikovou nebo komerční elektrárnu, lze ji pojistit v rámci pojištění majetku a odpovědnosti podnikatele. Konkrétní podmínky vám sdělí vaše pojišťovna.

Jak postupujeme

1

Vyplníte formulář

Vyplníte nezávazný formulář.

5

Příprava montáže

Postupně společně plánujeme termín závozu materiálu a samotnou montáž. Až u vás složíme materiál, doplatíte 50 % ceny.

2

Kontaktujeme vás

Na základě vyplněného formuláře vás bude kontaktovat náš specialista, který s vámi projedná postup a detaily realizace. Poté vám zašleme nezávaznou nabídku.

6

Nainstalujeme a otestujeme

Instalaci provedeme v řádu týdnů, nejpozději do 4 měsíců od podpisu smlouvy. Po montáži a zprovoznění vše důkladně otestujeme. Na místě vám náš expert vysvětlí, jak se celý systém ovládá.

3

Vyšleme k vám technika

Když se vám bude nabídka líbit, navštíví vás náš technik, který zajistí zbývající potřebné podklady a fotodokumentaci.

7

Doplatek faktury

Teprve poté doplatíte zbylých 15 % ceny zakázky. V této platbě se vypořádají případné vícepráce či méněpráce nebo materiál použitý nad rámec nabídky.

4

Podepíšete smlouvu

Máte dostatek času a klidu si prostudovat smlouvu a případně se nás na cokoliv doptat. Po podpisu smlouvy následuje úhrada zálohy ve výši 35 % z ceny zakázky.

8

Vyplacení dotace

Dotace vám bude vyplacena na váš účet do 6–9 týdnů od dokončení kompletní instalace fotovoltaického systému.

Potřebujete poradit? Spojíme se s vámi a společně vymyslíme to nejlepší řešení.

Připraveni udělat první krok k energetické nezávislosti a dlouhodobým úsporám?

Vyplňte nezávaznou poptávku zcela zdarma. Náš specialista vás kontaktuje a projedná s vámi postup a detaily realizace.

Plánujete FVE pro domácnost, SVJ nebo firmu?

Rodinný dům

Bytový dům

Firma

Kontaktní údaje

Jméno

Příjmení

E-mail

Telefon

Adresa instalace

Ulice a číslo popisné

PSČ

Město

Kraj

Vyberte

 • Hlavní město Praha
 • Středočeský kraj
 • Jihočeský kraj
 • Plzeňský kraj
 • Karlovarský kraj
 • Ústecký kraj
 • Liberecký kraj
 • Královéhradecký kraj
 • Pardubický kraj
 • Kraj Vysočina
 • Jihomoravský kraj
 • Olomoucký kraj
 • Moravskoslezský kraj
 • Zlínský kraj

Informace o místu instalace

Průměrná roční spotřeba v kWh

Vlastníte elektromobil

Vyberte

 • Ano
 • Ne

Typ střešní krytiny

Vyberte

 • Plechová
 • Lepenka
 • Tašky
 • Eternit

Typ střechy

Vyberte

 • Šikmá do 25°
 • Šikmá od 25°
 • Šikmá do 35°
 • Šikmá od 35°
 • Plochá

Plocha střechy v m2

Máte zájem o financování

Vyberte

 • Ano
 • Ne

Poznámka